Minimalist yaşam ( sade hayat ) için minimalist gardırop nasıl olmalı ?

minimalist gardırop,minimalist, minimalist hayat, minimalist yaşam, minimalizim nedir, minimalizm,sade hayat

Minimalist Gardırop

 

Aslında hepimizin gardırobunda aylardır belki de yıllardır giymediğimiz o kadar çok kıyafet var ki bu kıyafetleri öyle ya da böyle nedenlerle zamanında bir hevesle satın alıp belki de hiç giymeden gardırobumuza attığımız kıyafetler. Ancak hiçbir zaman bu kıyafetlerden kurtulmayı düşünmeyiz çünkü biz onları boşa satın almış olamayız 🙂 Ancak hepimizin bize dayatılan satın alma çılgınlığından uzaklaşabilmek için minimalist gardıroplara ihtiyacı var..

Minimalist yaşam ( sade hayat ) için her şeyde olduğu gibi gereksiz kıyafetlerimizden de kurtulmamız gerekecek. Minimalist yaşama ( sade hayata ) geçiş yaparken ilk atmamız gereken adım bu değil bence çünkü burada yapılacak seçimler oldukça zorlayıcı olabiliyor ancak kendimden örneklerle size bu durumu anlatacağım.

2017 yılından bu yana minimalist yaşama geçmiş biri olarak hala benim dolabımda bile gereksiz birçok kıyafet var. Bunun için minimalist yaşama geçişin bir süreç olduğunu her zaman tekrarlarım. Ancak bu süre zarfında gardırobum da üç defa temizlik yaptım ve gerçekten son 6 ayda giymediğim giymeyi bırak gardırobun bir köşesinde varlığını bile unuttuğum kıyafetlerimin çoğunu bağışladım. Çok eskimiş olanları da attım. Burada tercih minimalist bir gardırop için elinizden çıkartmanız gereken kıyafetlerinizi ister atın, ister bağışlayın, isterseniz de satın ancak bu durumu kendinizi hazır hissettiğiniz an yapın.

 

minimalist gardırop,minimalist, minimalist hayat, minimalist yaşam, minimalizim nedir, minimalizm

 

Şu anda yıl için de giydiğim sadece 2 farklı pantolonum var. Bunlarda bana yetiyor o kadar rahatım ki onları giyerken eskidiği zaman gidip yine aynı model aynı renk olanlarını alıyor ve eski pantolonlarımı başkalarına veriyorum. Ancak hala ben de tişört ve gömlek konusunda sorunumu çözemedim. Hala 10 parçadan fazla tişört ve gömleğe sahibim ancak bunlarında aslında sadece 4 veya 5 parçasını kullanıyorum diğerleri sadece gardırobumu süslüyor 🙂 Ancak burada da şuna değinmem gerekir. Daha önceden bu rakam 20’nin üzerindeydi 🙂

Ayakkabı konusunda ise yine sorunu aştım sadece 3 çift ayakkabım var ve bu 3 çiftin 2’si günlük biri de bot ve gerçekten bana yetiyor. Öyle ki önceden de bu sayı fazla değildi ancak 6 çifte sahiptim ve bunu da yarıya indirmeyi başardım.

Minimalist gardırop sürecine başlamanızın çok fazla avantajı var aslında bunlardan bazıları:

  • Gardırobunuzu açtığınız zaman bir kargaşa ile karşılaşmıyorsunuz.
  • Gardırobunuzu düzenlemek için saatler harcamıyorsunuz
  • Kıyafet alışverişi için harcadığınız zaman azalıyor
  • Saçma sapan kıyafetler almıyorsunuz çünkü biliyorsunuz ki birini tercih etmeniz gerekiyor.

Bu liste daha da uzayabilir ancak bu yazıyı o kadar uzatmaya niyetim yok 🙂

Önemli olan kısım bunları bir gecede bir günde halletmeniz gerekiyormuş gibi kuralın varlığına inanmayın. Her şeyden önce zihniyetinizi değiştirin ve maddi şeyleri zamana bırakın zaten devamı siz farkında olmadan geliyor..

Son olarak şu sözü her zaman aklınızda bulundurun yenisi gelirse, eskisi gitmek zorunda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir