Minimalizm için eşyaları azaltmak bir işe yaramıyor

Minimalizm için eşyaları azaltmak bir işe yaramıyor

Eşyalarınızı atmak, azaltmak anlamında kullanılan decluttering genel olarak bir saçmalıktır. Dolabınızı boşaltacağınızı bulmak için bu yazıya tıkladıysanız, yanlış yerdesiniz. Burada “Dağınık Bir Evin Eşyalarınızı Azaltmanın 67 Yolu” gibi bir şeye benzeyen bir şey bulmakta bile zorlanacaksınız. Çünkü sadece eşya azaltmak problemi çözmüyor: eşyalarınızdan kurtulmak bu işin “nasıl”ının cevabı, “neden”inin değil.

Nelerden kurtulmak- yani, bunun nasıl yapılacağı, kolay. Hepimiz içgüdüsel olarak, fazlalıklardan kurtulmayı biliyoruz. Küçük adımlarla başlayarak, her gün gittikçe daha sade bir yaşama adım atabilirsiniz. Ya da dev bir adım atıp bir kamyon kiralayın, her şeyi atın, daha doyurucu bir hayata başlayın. Ya da orta yolu seçerek bir paketleme partisi yapabilirsiniz: Taşınıyormuş gibi, her şeyi kolilere kaldırıp, ileriki zamanlarda sadece ihtiyaç olanları açmak. Eşyalar konusunda işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Aslında ne/ nasıl olduğundan çok, eşyalar konusunda neden sorusu ile daha çok ilgilenilmeli. Ne/ nasıl kolayken neden oldukça zor, çünkü neden’in doğasında bireysellik var. Nihayetinde, eşyaları azaltma konusunun sizin deneyimleyeceğiniz faydalarla bir ilişkisi olmalı.

Sadeleşmek sonuç değil, neredeyse başlangıç. Eşyalarınızdan kurtulunca birdenbire mutlu ve tatmin olmuş hissetmiyorsunuz – en azından uzun vadede. Eşyaları azaltma fikri böyle çalışmıyor. Neden’i bırakıp sadece nasıl’a odaklanırsanız (yavaş yavaş ve acı içinde, aynı hataları yapmaya devam ederek) bir yere varamazsınız. Elinizdeki her şeyi, tüm oyalanma araçlarınızı attıktan sonra bomboş evinize gelip yine tamamen çaresiz olabilirsiniz.

Sahip olduklarınızın büyük bir kısmından kurtulunca, karanlık tarafınızla yüzleşmek zorunda kalırsınız:

Ne zaman eşyalara bu kadar anlam yükledim?
Hayatta gerçekten önemli olan ne?
Neden mutsuzum?
Olmak istediğim kişi kim?
Kendi başarımı nasıl tanımlıyorum?

Bunlar, kolay bir cevabı olmayan zor sorular, ancak bu sorular maddi varlıklarınızı eşelemekten daha önemli: Bu soruları dikkatle, incelikle cevaplamazsanız, boşalttığınız dolaplar aldığınız yeni eşyaların seli ile dolacaktır.

Kaynak: https://www.theminimalists.com/decluttering/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir