Minimalizm Felsefesi Bize Ne Kazandırır

minimalizm, minimalizm felsefesi, minimalist

Minimalizm Felsefesi

 

Minimalizm felsefesi son zamanlarda popüler olmaya başlasa da, geçmişte bu felsefeyi benimsemiş ve başarılı olmuş birçok insan mevcuttur.(Steve Jobs yazıma buradan ulaşabilirsiniz).

Minimalist yaşam felsefesini benimsemek aslında zordur. Ancak kendinizi tanıdıkça minimalist olabilir, minimalist oldukça da kendinizi tanırsınız. Bu yazımda minimalizm felsefesinin biz kazandıracaklarına değinmeye çalışacağım.

 • Daha fazla zaman

Minimalizm felsefesini benimsedikçe kendinizi daha iyi tanıyacağınız ve gereksiz şeylerden kendinizi kurtaracağınız için kendinize, size iyi gelen             şeylere ve sevdiklerinize daha çok zaman ayırabileceksiniz

 • Daha az bağımlılık

Minimalizm felsefesi ile birlikte sizi kendisine bağlayan birçok etkenden kurtulacak ve daha az bağımlı hale geleceksiniz.

 • Daha az harcama

Kendinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi analiz edebildiğiniz için sadece gerekli harcamalar yaparak hem tüketim çılgınlığının önüne geçeceksiniz hem de       ay sonunu nasıl getiririm derdine bir son vermiş olacaksınız.

 • Daha çok özgürlük

Bağımlılıklarınızdan kurtuldunuz ve daha az harcama yaparak birikim yaptıktan sonra o hayalinizdeki ancak bugüne kadar edinemediğiniz tecrübe         için hem zamanınız, hem de paranız olacak. Ayrıca bağımlılıklarını azalttığınız içinde artık değişimlere daha açık hale geleceksiniz.

 • Daha çok tecrübe

Artık tecrübenin sizin için daha önemli olduğunu anladığınız için zamanınızı ve paranızı tecrübe biriktirmek için harcayacaksınız.

 • Küçük şeylerle mutlu olmak

Artık hayatı daha detaylı görebildiğiniz için normalde gözünüze çarpmayan küçük durumlarla bile mutlu olabileceksiniz

 • Daha çok mutluluk

Kendinizi tanıdığınız ve gereksiz yere zaman ve para harcamadığınız için kendinizi hayatınızda daha mutlu hissedeceksiniz

 • Daha çok huzur

Gereksiz eşyaların düşüncelerin peşinden gitmediğiniz ve elinizde olanların size yettiğini bildiğiniz için daha huzurlu olacaksınız

 • Her şeyden önemlisi daha çok “GÜLECEKSİNİZ..”

Hayatın tadını çıkarmak için her fırsatı değerlendirecek. Hayatınızdaki karmaşayı azaltacağınız için her fırsatta gülmeyi başaracaksınız.

 

3 thoughts on “Minimalizm Felsefesi Bize Ne Kazandırır

 1. Merhabalar,

  Minimalist yaşam son yıllarda popülerleşmeye başlayan bir akım olsa da aslında azın çoktan fazla olduğu fikrine pek çoğumuz yabancı değiliz. Ancak minimalizm popülerleştiği andan beri minimalist yaşama geçiş yapan insanlar minimalizmin faydasını gördükçe bu yaşam biçimini benimsemeye başladılar. Çünkü insan azaldıkça çoğalıyor, paylaştıkça yaşam değer kazanıyor. Minimalist yaşamla beraber hem daha sade hem de tasarruflu bir yaşamımız oldu. Aynı zamanda bu çevremiz için de faydalı bir yaşam şekli. İzninizle ben de minimalist yaşamın faydalarını anlattığım yazımı okumanız için sizinle paylaşmak istiyorum: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/minimalist-yasam-size-ne-kazandirir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir