Minimalizm ve 100 eşya ile yaşamak

100 eşya ile yaşamak ..

Minimalizm ile ilgili yazılar okurken birkaç yerde denk geldiğim bir durumdan bahsetmek istiyoru. Minimal yaşamak için sanki eşyalarınızı belli bir sayıya düşürmeniz gerekiyormuş gibi bahsediyorlar ve kurallar yazıyorlar. Aslında öyle minimal yaşam için keskin kurallar yani sayılara indirgenmiş kurallar yok aslında..

100 eşya ile yaşama fikrini ortaya atan Dave Bruno isimli birisi ve 1 yıl boyunca 100 eşya ile yaşamayı denemiştir. Ayrıca Dave bu sayıyı belli bir kurala göre değil kendi kafasına göre belirlemiştir. Ayrıca kendine belirlediği bazı kurallardan da bahsedeyim ..

100 eşyanın içine dahil olmayan eşyalar;

  • Eğer ortak bir evdeysen diğer kişiler ile paylaştığın eşyalar
  • Evinizin, arabanızın, bisikletinizin, işyerinizin eşyaları
  • Koleksiyon parçalarını 1 olarak sayıyor ve kitapları saymıyor

Kuralları bu şekilde uzayıp gidiyor.

Zaten burada amaç belli sayıda eşya ile yaşamak değildir. Amaç kendini sadeleştirmek ve hayatının önemini kavrayabilmek için kendi kendine kalabilme çabasıdır..

Dave Bruno’nun Tedx konuşmasını dinlemek isterseniz aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

 

 

Son olarak sayılar kurallar vb. kendinizi kısıtlayıcı şeylerden uzak olmaktır aslında minimalizm asıl sorunuz şu olmalı eşyalar ile ilgili gerçekten de bu eşyaya ihtiyacım var mı ? Az eşyalı ve bol tecrübeli bir hayat dileği ile ..

1 thought on “Minimalizm ve 100 eşya ile yaşamak

  1. Merhabalar ? Minimalizm üzerine faydalı yazınız için teşekkür ederim. Kaleminize sağlık. ? Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle, sade ve mutlu kalın. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir