Minimalizmi sevmek için 7 neden ..

Minimalizmi sevmek için 7 neden ..

1.Daha fazla zaman ve enerji

Sahip olduğumuz her şey aslında bizim zamanımızdan ve enerjimizden çalar. Basit bir düşünce ile dolabımızda ne kadar çok kıyafet varsa bizim bu kıyafetleri düzenlememiz için gereken zaman kıyafet sayımız ile doğru orantılıdır. Eğer 15 parça kıyafetimiz var ise dolabımızı düzenlememiz en fazla 10 dakikamızı alır belki daha az, ancak 60 parça kıyafetimiz olduğu zaman belki de aynı dolabı düzenlemek için en az 45 – 50 dakikaya ihtiyacımız olacaktır.

minimalist gardırop,minimalist, minimalist hayat, minimalist yaşam, minimalizim nedir, minimalizm,sade hayat

Hayatımızdan çıkarttığımız her şey de bize ekstra zaman ve ekstra enerji olarak bize döndüğü için minimalizmin en sevilesi etkisi budur bence 🙂

2.Daha fazla alan

minimalist, minimalist hayat, minimalist yaşam, minimalizim nedir, minimalizm,sade hayat

Minimalizm felsefesi ile tanıştıktan sonra gereksiz eşyalarımızdan gün ve gün kurtulacağımız için eşyalarımızı sığdıramadığımız odalarımızda aslında ne kadar fazla alanolduğunu görünce sizde şaşıracaksınız..

3.Daha fazla para

Gereksiz eşyalarımızdan kurtulduğumuz gibi, yeni bir şey alırken de daha dikkatli olacağımız için gereksiz harcamalar yapmayarak daha fazla tasarruf etmiş olacağız ve belki de uzun zamandır istediğiniz o tatil için daha çabuk para biriktirebileceksiniz..

4.Sevdiğiniz şeyler için daha fazla zaman

 Minimalizmin bize sağladığı zaman, enerji ve para ile sevdiğimiz şeylere daha fazla zaman ayırabileceğiz. Mesela hafta sonu evi toparlamak yerine fotoğraf makinenizi alıp fotoğraf çekmeye çıkabileceksiniz..

5.Kim olduğunuzu ve sizin için neyin önemli olduğunu açıklayın

 En önemli maddelerden biri de kim olduğunuzu ve sizin için nelerin önemli olduğunu zamanla daha iyi anlayabilmenizdir.

Minimalizm, yaşamınızdaki fazlalığı ortadan kaldırmanızı sağlar, böylece değerlerinizi anlamak için bir şansınız olur. Ve hatta kendinizi daha iyi anlamanızı sağlar. Neye değer verdiğinizi keşfedersiniz. Ve ayrıca, neyi sevdiğinizi, sizin için en önemli olanı ve zamanınızı ve enerjinizi nasıl kullanmak istediğinizi öğrenirsiniz.

6.Daha sakin

 Eviniz ve düşünceleriniz daha az dağınık olduğunda, daha sakin ve daha huzurlu hissetme eğiliminde olursunuz.

Kaos ve görsel karmaşayla çevrili olmak, rahatlamak, sakin ve rahat hissetmenizi zorlaştırır. Ancak, dağınık olmayan, huzurlu bir ev ve ruh hali daha rahat ve sakin hissetmenizi kolaylaştırır.

7.Düzenli kalmak daha kolay

 Gereksiz tüm eşyalarımızdan kurtulduğumuz zaman evimizin odamızın ve işyerimizin düzeni için daha az zaman ve enerji harcarız. Hatta ilerleyen zamanlarda tam anlamı ile minimalizm felsefesini kabullendiğimizde düzenli olmak için hiç çaba harcamamıza gerek kalmayacak..

Şu anda saymadığım, onlarca neden daha vardır. Ancak hepimizi minimalizme çeken farklı nedenler vardır.

Minimalizm bu kadar çok fayda sunar ve yapmanız gereken tek şey bırakmaya hazır olmaktır. Aslında çok basittir minimalizm felsefesi;

“Az çoktan fazladır.”