Neden minimalist yaşam?

minimalist, minimalist hayat, minimalist yaşam, minimalizim nedir, minimalizm

Minimalist yaşamı 2017 yılının başlarında seçtim. Ancak 2014 yılında yaptığım Avrupa gezisinde aslında eşyaların ve toplumsal etiketlerin ne kadar da gereksiz olduğundan emin oldum. Belki de 30 günlük bir gezi için sırtımda 35 kiloluk bir çanta taşımamın da bunda etkisi olmuş olabilir 🙂

Aslında önemli olan nesneler değil önemli olan tecrübeler belki de sadece tecrübe de “Az çoktan fazladır” sözü anlamını yitiriyor. 2014’ten sonra daha çok yer görmek daha çok tecrübe edinmek fikri bana çok cazip geldi. Ancak yola çıkarken her şeyi yanımıza alamayız bunun için azla yetinmeyi öğrenmeliyim dedim kendime ve minimalizm ile o zaman tanıştım. O günden beri çok araştırma yaptım ve en sonunda 2017 yılının başında minimalist bir yaşamı seçtim. Bunu hayat felsefesi haline getirmeye çalıştım ve hala çalışıyorum çünkü minimalist yaşama bir günde geçemiyorsunuz.

Genel olarak yapılanın aksine ben eşyalarımı azaltarak başlamadım minimalist yaşama, önce düşünce tarzımı, hayallerimi revize ettim. Ondan sonra zaten diğer maddi şeyler kendiliğinden geliyor ancak size de rehber olabilmesi için aşağıda uygulayabileceğiniz basit birkaç adımı sıralayacağım.

  1. Öncelikle kendiniz iyi tanıyın ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Ne demek şimdi bu kısaca açıklayayım. Yani sizi mutlu eden şeyleri bulun. Sevdiğiniz rengi bilin, sevdiğiniz kıyafet tarzını bilin, sevdiğiniz arkadaşlarınızı bilin, sevdiğiniz duyguları bilin şeklinde uzar gider.
  2. Klasikleşmiş dolabınızı indirin ve giymediklerini atın ve ya verin önerisi bence boş bunu sakın yapmayın. Çünkü siz şu anda sadece minimalist yaşamı düşünüyorsunuz. Önce düşüncelerinizi değiştirin ve daha az şey alın ilk adım olarak zaten düşünceleriniz değişmeye başladıkça gereksiz eşyalarınızdan da kurtulmaya başlayacaksınız.
  3. Düşünceleriniz değişmeye başladıktan sonra daha minimal bir çevreye sahip olun. Yani gereksiz eşyalardan kurtulduğunuz gibi gereksiz arkadaşlarınızdan da kurtulun.
  4. Bunu teknolojik hayatınıza da taşıyın bilgisayarınız ve telefonunuzda kullanmadığınız programları ve oynamadığınız oyunları silin.
  5. Hayalleriniz ve sorumluluklarınızı da revize edin. Mesela herkes zengin olmak veya dünyayı gezmek zorunda değil. Gerçekten hoşuna giden bir hayal bul kendine ve onun peşinden koş.

Bu 5 maddeyi uygulamaya başladığınız zaman yaşamınızdaki ve ruhunuzdaki değişimi fark edeceksiniz. Ancak her şeyi bir anda yapmaya çalışmayın kendinize göre adımlara bölün olayları mesela önce düşüncelerinizle başlayın. Bu 5 maddeye adapte olduktan sonra zaten sahip olduklarınızla mutlu olmaya başlayacaksınız ancak minimalist yaşam için daha çok değişime ihtiyacımız olacak ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir